VIII. ročník Hasičských slavností Litoměřice 2020

Hasičské slavnosti Litoměřice, konané vždy jednou za 3 roky, již mají celoevropský rozměr – mezi vystavovateli se pravidelně objevují i hasičské sbory z okolních států – Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Polska.

Ve dnech 12. a 13. června 2020 proběhne na výstavišti Zahrada Čech již osmý celorepublikový sraz hasičstva spojený s výstavou hasičské techniky.

„Hasičské slavnosti jsou největším společným setkáním profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří se běžně potkávají při zásazích, ale Slavnosti jsou pro ně svátkem, kdy se mohou setkat také na přátelské úrovni a společně představit veřejnosti nejkrásnější a nejzajímavější techniku, kterou disponují.“ říká Jindřich Hejduk, předseda Sdružení pro obnovu hasičských tradic, které je hlavním organizátorem Slavností.

Dobrovolné sbory přivážejí na litoměřické výstaviště stříkačky zápřahové, parní a historické hasičské automobily. Většina techniky je schopna ukázek a také se zde aktivně prezentuje. K vidění jsou i hasičské uniformy, přilby, tiskoviny a modely. Profesionální hasiči se v Litoměřicích naopak chlubí nejmodernější technikou a technikou speciální, jako jsou hasičské tanky, moderní zemní stroje upravené pro specifické potřeby hasičů, sací bagr a další těžká technika.

Hasičské slavnosti Litoměřice budou jako vždy rozloženy do dvou dnů (pátek 12. června a sobota 13. června 2020), které vyplní výstava historické a moderní techniky na litoměřickém výstavišti. Na sobotní dopoledne je plánován slavnostní nástup a průvod hasičů s technikou z litoměřického Mírového náměstí na výstaviště.

Závěrem oslav bude sobotní večerní program na Lodním náměstí, který je zaměřen na prezentaci speciální hasičské techniky. Zde budou probíhat ukázky práce záchrany na vodě. Po Labi se budou prohánět obojživelné transportéry, lodě a čluny.

Vyvrcholením celého večera a vlastně celých slavností je hasičská hudební fontána, která je inspirována barevnými hudebními představeními Křižíkovy fontány s tím rozdílem, že v tomto případě je voda stříkána z desítek proudnic ovládaných přímo hasiči.