První celorepublikový sraz dobrovolného hasičstva s výstavou historické hasičské techniky proběhl v Litoměřicích 4. – 5. července 1998. Myšlenka hasičských slavností se ale zrodila ještě o něco dřív, v roce 1996, tedy před 26 lety. „Tehdy jsme slavili 100. výročí Sboru dobrovolných hasičů v Podsedicích. Když jsme viděli, kolik lidí přijelo, s jakou technikou a jak obrovské nadšení akce vzbudila, dostali jsme nápad uspořádat ji v Litoměřicích v okresním měřítku. Postupem let jsme se propracovali až k celorepublikovému rozsahu,“ zavzpomínal na počátky akce otec myšlenky a předseda organizačního výboru Jindřich Hejduk.

V roce 1998 se do Litoměřic sjelo na sedm desítek dobrovolných sborů a součástí dvoudenní akce byla i prezentace složek civilní ochrany ČR, sportovní soutěž Extraligy ČR v požárním sportu a výstava sběratelů hasičských indicií a doplňků. Již při prvním ročníku proběhl slavnostní nástup a průvod techniky z Mírového náměstí a Hasičská hudební fontána.

Mezi významnými hosty byli tehdy předseda Senátu Parlamentu České republiky Petr Pithart, zástupce Kanceláře prezidenta republiky Jaroslav Šafařík nebo vrchní požární rada Miroslav Štěpán. Slavnosti v roce 1998 navštívilo 6 000 návštěvníků.

V roce 2017, tedy 19 let poté, sedmý ročník Slavností navštívilo 27 000 návštěvníků, do Litoměřic přijelo 250 hasičských sborů a vystavováno bylo 300 kusů techniky. Letošní ročník bude opět ve velkém stylu. V sobotním průvodu bude zařazeno přes 100 kusů techniky a zájem ze strany hasičů je obrovský. Je tedy vidět, že nápad starý skoro tři desetiletí byl opravdu skvělý a Hasičské slavnosti Litoměřice jsou stále akcí, na které nesmíte chybět.