Výstava „České Švýcarsko v plamenech“ zpestří Hasičské slavnosti Litoměřice 2025

Výstava fotografií „České Švýcarsko v plamenech“ zachycující největší požár krajiny v novodobé historii České republiky zpestří 6. a 7. června kulturní program letošních Hasičských slavností Litoměřice 2025.

Požár v Českém Švýcarsku se v létě roku 2022 hluboce zapsal do historie, ale také do srdcí všech, kdo jej sledovali – zblízka i zdálky. Zachvátil přes tisíc hektarů lesní krajiny a stal se nejrozsáhlejší svého druhu v dějinách republiky. Jeho likvidace trvala téměř tři týdny. Nasazeno bylo více než šest tisíc profesionálních i dobrovolných hasičů z celé země.

„Téměř pět desítek fotografií nyní přiblíží nejen dramatické momenty zásahů, ale i tichá svědectví zničené krajiny. Každý snímek bude mementem o síle přírody i o obětavosti těch, kteří s ní v kritických chvílích bojovali,“ poukazuje na smysl akce koordinátorka výstavy Eva Břeňová. Autory snímků jsou profesionální fotografové Karel Pech, Vojtěch a Ondřej Hájkovi a Michala Fanta. Vystavená série snímků posledně jmenovaného dokonce získala jednu z cen fotografické soutěže Czech Press Foto.

Záštitu nad výstavou převzal generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky generálporučík Vladimír Vlček a starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková. Partnerem akce je Nadační fond Kalich. Vernisáž se uskuteční 6. června ve 11.30 hodin v pavilonu D výstaviště Zahrada Čech. Tedy v první den 9. ročníku celorepublikové akce s mezinárodní účastí, na kterou je v tuto chvíli přihlášeno 200 sborů dobrovolných hasičů z Čech, Slovenska, Maďarska i Polska.

„Výstavou chceme vzdát hold nejen zasažené krajině, ale především stovkám profesionálních i dobrovolných hasičů a dalších záchranářů, kteří neváhali nasadit vše, co měli,“ dodal Jindřich Hejduk, předseda Sdružení pro obnovu historických tradic, které je pořadatelem všech ročníků Hasičských slavností Litoměřice.

AUTOŘI VÝSTAVY

Michal Fanta

Už od roku 1987, kdy se narodil, žije v Novém Městě nad Metují. Reportážní fotografie mu učarovala na střední škole, od které se focení věnuje. Po vystudovaní Pražské fotografické školy pracoval jako kameraman a jako fotograf na volné noze pro média v regionu jako například Deník, MF DNES. Roku 2014 se stal kmenovým fotografem Hradeckého deníku, pro který fotografoval do března 2021, kdy došlo k redukci zaměstnanců, a tak se opět vrátil na volnou nohu. Po celou svou fotografickou kariéru se kromě novinářské fotografie věnuje i přinášení svědectví o práci záchranných složek. V současné době je jeho profesní kariéra spojena převážně s prací profesionálních hasičů, kdy pracuje jako dokumentarista pro HZS Královehradeckého kraje. Je trojnásobným držitelem ceny Czech Press Photo v kategorii Člověk a životní prostředí za sérii snímků Ptačí chřipka (2021), Požár v Hřensku (2022) a Požár v Řecku (2023).

Karel Pech

Karel Pech je profesionální fotograf, který více než čtvrt stolení pracuje pro Litoměřický deník. Další jeho fotografická činnost se od ledna letošního roku odvíjí v Národním muzeum v Praze, kde se stal součástí fotooddělení ODIS. Oba synové pracují jako profesionální hasiči na centrální stanici Litoměřice, proto i jeho profesní část je spojena s fotografiemi z hasičského prostředí. V roce 2014 se fotograficky podílel se svým synem Pavlem na vydání knihy o povodni 2013, která vyšla jako poděkování všem složkám IZS, ale i dobrovolníkům za pomoc při druhé největší povodni v tomto století. Jeho koníčkem je zase fotografie a situace, kde se něco děje. Když má čas a náladu, počká si na krásné scenérie v přírodě.

Ondřej Hájek

Fotograf a fotoreportér, který na konci 90. let působil několik let v krajské redakci deníku MF DNES, kde se věnoval zpravodajské a reportážní fotografii z Ústeckého kraje. Později se připojil k rodinné firmě FOTO STUDIO H, v níž se věnoval zakázkové fotografii, tvorbě kalendářů, regionálních publikací a dokumentování proměn severních Čech.

V roce 2013 se vrátil k médiím jako fotograf České tiskové kanceláře (ČTK), nejprve jako regionální posila, od roku 2017 již jako hlavní fotograf pro Ústecký kraj. Tím navázal na svého děda Oldřicha Holana, který ve stejné pozici působil ve 20. století.

Jeho práce kombinuje reportážní pohotovost s hlubokou znalostí krajiny, v níž vyrostl a kterou dlouhodobě sleduje. Tuto kombinaci uplatnil i při fotografování požáru v Národním parku České Švýcarsko v létě 2022. Série snímků z této události zachycuje ničivou sílu ohně i úsilí hasičů a dobrovolníků – a současně nese otisk autorovy osobní vazby k tomuto výjimečnému území.

Vojtěch Hájek

Fotografii se věnuji více než 40 let. Vyrůstal v rodině profesionálních fotografů, takže cesta k tomuto oboru byla přirozená a téměř nevyhnutelná. Zaměřuje se především na reportážní fotografii, krajinářské snímky a architekturu. Fotografie je pro něj nejen profesí, ale i prostředkem tvůrčího vyjádření a vnímání rozmanitosti světa kolem nás. Rodinná firma, jíž je stejně jako bratr Ondřej součástí, získala řadu prestižních ocenění za vydané publikace a kalendáře, které jsou důkazem dlouhodobé práce a důrazu na kvalitu.